Puxing PX-777 Plus UHF - praktické zkušenosti

2. března 2008 v 12:01 | Rumcajs |  PMR446
Jak jsem v minulém článku slíbil, budu postupně přinášet zkušenosti z praktického používání.
2.3.2008 - Testy v Třebíči - prostředí městské zástavby a rušení
VF odolnost stanice
"Zátěžový test" proběhl v extrémních podmínkách města. Asi 500 metrů od domu máme panelák, na kterém jsou GSM a CDMA vysílače. Většina stanic, které jsem testoval měly problémy s rušením a zahlcením vstupu. Jediné stanice, které dosud v tomto testu obstály, byly Kenwood TH-F7E a INTEK DX-446. Proto jsem byl zvědav na PX-777. Stanice se chovala korektně, na úroveň SQL č.2 neotevírala na falešné signály a při spojení neprolézaly do modulace žádné vedlejší produkty. V tomto testu tedy obstála na výbornou. Jen pro srovnání uvádím, že třeba se stanicí ALINCO V-446 se nedalo ulicí kolem domu s převaděčemi vůbec projít - stanice vrčela, škrčela a kvílela - pomohlo až nastavení ATT a SQL na úroveň 5/10. V tu chvíli bylo ale ALINCO tak "tupé", že nebylo téměř možno komunikovat. Navíc v přijímaném signálu byly strašné "rušáky" z blízkých vysílačů.
Ciltivost
Následně jsem prováděl testy citlivosti stanice - referenční protistranou mi byl převaděč OK0BH. Co se týče úrovně přijímaného signálu, neprováděl jsem žádná laboratorní měření, ale PX-777 mi přijde subjektivně o něco citlivější neý Kenwood TH-F7E. Ovšem s-metr na PX-777 bych nazval spíš takovým "kecametrem", protože se chová hodně optimisticky. Jakýkoliv signál se srozumitelností R5 vybudí s-metr na maximum, přičemž slabší signály (asi pod polovinu s-metru) jsou už obtížně čitelné. Citlivost stanice nicméně hodnotím jako více než dobrou.
Audio reprodukce, squelch
Co se týká přednesu stanice, reprodukce je velice kvalitní, stanice má dostatečnou rezervu hlasitosti, cca na 1/3 maxima je protistrana příjemně slyšitelná. Ani na maximální nastavení hlasitosti ale reproduktor nerezonuje. Přednes je posazen trochu více basověji, ale není to nijak nepříjemné. Jediné, co trochu tahaá za uši je hlasitější bouchání squelche při konci relace protistanice a při nastavení SQL na 1/10. Jen pro informaci - SQL je nastavitelný v 10ti krocích a plně otevřený je na nastavení 0. Vzhledem k extrémní citlivosti stanice o které píšu v předchozím odstavci je však vhodné mít squelch nastaven na hodnotu 2 nebo 3, kde už se žádné "bouchání" neprojevuje.
Modulace
Modulačně stanice působí (podle reportů protistanic) velmi dobrým dojmem, přirovnat se dá k INTEK DX-446. Řeč není zahuhňaná ani nijak přehnaně vyhnaná do výšek. Radiostanice nicméně nejlepší modulační výsledky poskytuje cca 10cm od úst a normální hlasité řeči. Není to tedy nic pro "šeptaly" nebo uživatele, kteří drží stanici půl metru od těla. Je ovšem možno tomu trochu pomoci. Dle zahraničních diskuzních fór se osvědčilo vyvrtání 2-3 dodatečných děr do oblasti mikrofonu, někteří nespokojenci si pak hráli i s potenciometrem nastavení zdvihu (DEV ADJ).
Modulace byla testována na WIDE, tedy šířku kanálu 25kHz. Testy pro nastavení NARROW (šířka kanálu 12,5kHz) provedu dodatečně a doplním.

CTCSS - citlivost a odolnost

V rodině hodně používáme pro domluvu na různých výletech a akcích selektivní volbu kódovanou pomocí CTCSS. Proto mě zajímalo, jak je na tom s CTCSS tato stanice (stanice samozřejmě umí i DCS).
Citlivost CTCSS je vynikající, otevírá šumovou bránu i u slabých signálů se stejným nastaveným subtónem. Nicméně při používání CTCSS jsem u některých stanic pozoroval problémy se zpožděním otevírání squelche. Pokud byla protistanice Kenwood TH-F7E, otvírání CTCSS na PX-777 bylo okamžité. Totéž oproti mobilce MOTOROLA GM-300. Nicméně proti levnější stanici INTEK MT-2000 docházelo ke zpoždění cca 0,5-1s než se CTCSS na PX-777 otevřelo. Vzhledem k tomu, že na "značkových" stanicích vše fungovalo bez prodlevy, přičítal bych to v tuto chvíli spíše CTCSS enkódéru na INTEKu MT-2000. Jinak pro ovládání převaděčů funguje CTCSS výborně a bez prodlev (dá se samozřejmě nastavit CTCSS pouze pro TX nebo se dá nastavit jiné pro TX a jiné pro RX, apod.) Stanice pro převaděčový provoz disponuje i DTMF tóny, stačí mačkat čísla na klávesnici při zaklíčované stanici.
Co se týká odolnosti CTCSS, u jiné radiostanice - INTEK DX-446 se mi stávalo, že v oblastech se silným rušením INTEK samovolně otevíral squelch i při nastaveném CTCSS (vždy na několikasekundové intervaly). Stanice PUXING PX-777 se v tomto chová naprosto spořádaně - testováno v prostředí supermarketu BILLA v Moravských Budějovicích. Musím říct, že zarušenější prostředí si snad už neumím představit - rušení bylo na všech kanálech PMR i na celém HAM pásmu v okruhu několika desítek metrů okolo supermarketu - nemluvě o tom, co nastalo po vstupu dovniř. Bylo úplně jedno, kterou radiostanici použijete, Kenwood, Puxing i INTEK se chovaly stejně - rušení skoro všude - tedy ne plošně ale u vybraných regálů bylo za plno. Nicméně musím konstatovat, že PX-777 za celou dobu chození po supermarketu ani jednou falešně neotevřel CTCSS a nijak tedy nerušil. Zato INTEK DX-446 jsem musel vypnout, protože i při skoro úplně zataženém squelchi a nastaveném CTCSS se mi z kapsy po přistoupení k regálu mrazícího boxu ozývaly takové zvuky, že se po mě kolemjdoucí otáčeli.
Hodnocení PX-777 na odolnost ale zároveň i citlivost CTCSS je tedy vynikající.
6.3.2008 - Testy v Ptáčově - prostředí přírody
Po testech ve městě jsem dnes testoval PX-777 v prostředí přírody. Protože jsem měl spojení jen s jednou protistanicí, uvedu jen pár poznámek k modulaci, protože signálově nebylo co vytknout. V porovnání s Kenwood TH-F7E jsem byl protistanicí upozorněn na trochu huhňavější a slabší modulaci u PX-777. Ta je potom asi tak srovnatelná s INTEK DX-446. Spojení bylo na vzdálenost cca 4-5km a signál na 0,5 i na 5W byl za plno.
25.3.2008 - Informace k VOX a "bondovce"
Tak jsem měl možnost vyzkoušet náhlavní soupravu dodávanou spolu se stanicí. Citlivost poměrně slušná, nesmí foukat vítr, pak je hůře rozumět. "Pecka" do ucha je lepší, když se na ni natáhne nějaká molitanová krytka, tolik netlačí.
Co se týče VOXu, tak jediné možné použití je na nejcitlivější nastavení "9", jinak je poměrně dost tupý. Fakt je, že ve spojení s tou "bondovkou" to nemá chybu - akorát člověk na ulici vypadá jak exot, když si povídá pro sebe :-)
Na tomto místě asi zatím zkušenosti ukončím, pokud se objeví něco zajímavého, tak sem dopíšu další info.
Ješt pár mínusů:
- PX777 nemá CTCSS scan
- taky stanice nemá 1750Hz tón používaný u některých převaděčů
- scan je docela pomalý - cca 3-5 kroků za sekundu
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 okurka okurka | E-mail | 23. září 2008 v 20:20 | Reagovat

mužes mi poslat navod na pmr....weierwei v1000 napis mi je to dobra stanice derkuji pavel -PLZEN JIH

2 Míla Míla | E-mail | 9. prosince 2008 v 14:15 | Reagovat

Dobrý den, prosím potřebuji poradit od odborníka, jako jste Vy. Chci zakoupit 2 ks vysílačky aby měly velký dosah a plně funkční v přírodě.  Promiňe, děkuji

3 qmvgwhikvh qmvgwhikvh | E-mail | Web | 25. dubna 2009 v 6:11 | Reagovat

7uW0zN  <a href="http://awldumsjmzas.com/">awldumsjmzas</a>, [url=http://dobouqutnlue.com/]dobouqutnlue[/url], [link=http://wkxrvdgohact.com/]wkxrvdgohact[/link], http://kbpgquwrlado.com/

4 gmvbuzmz gmvbuzmz | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:10 | Reagovat

n7FZ3d  <a href="http://wigjuwqhqdmp.com/">wigjuwqhqdmp</a>, [url=http://qafnaoqxomqr.com/]qafnaoqxomqr[/url], [link=http://ghdnummunrta.com/]ghdnummunrta[/link], http://dqszzhupolrl.com/

5 iwwmyrxpbwk iwwmyrxpbwk | E-mail | Web | 8. května 2009 v 7:20 | Reagovat

ofm4by  <a href="http://evdittyjbrjo.com/">evdittyjbrjo</a>, [url=http://pqdekhqkjudb.com/]pqdekhqkjudb[/url], [link=http://pynsjnlmsfhc.com/]pynsjnlmsfhc[/link], http://vucckpmteyff.com/

6 phicao phicao | E-mail | Web | 28. května 2009 v 13:26 | Reagovat

tz2w46  <a href="http://rwrzsholumij.com/">rwrzsholumij</a>, [url=http://mvzxkhbcjtov.com/]mvzxkhbcjtov[/url], [link=http://behazjuattdu.com/]behazjuattdu[/link], http://mreojbczbmru.com/

7 Petr Petr | E-mail | 17. ledna 2010 v 16:42 | Reagovat

Nebylo by něco k tomuhle tématu? Prosíííím:-)
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,88940

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama